Vajinismus Nedir?

Vajinismus Nedir?

Vajinismus kadınlarda oldukça sık rastlanan bir cinsel işlev bozukluğudur. Vajina girişindeki kasların cinsel ilişki sırasında istem dışı kasılmasıyla cinsel birleşmeyi engellemesi ya da ağrılı bir hale getirmesidir. Genellikle ülkemizde evliliğin ilk gecesinde ilk cinsel birleşme denemesinde ortaya çıkar. Kadın bedeninin çeşitli bölgelerinde ya da tamamında isteksizce kasılma, titreme, terleme, çarpıntı, mide bulantısı, panik atak gibi belirtilerle birlikte görülebilir.

Vajinismus doğu toplumlarında daha sık rastlanan bir rahatsızlıktır. Türkiye’de yapılan bir çalışmada çalışmaya katılan kadınların %54’ünün ilk cinsel birleşme denemesinde korku, acı hissi ve kaçınma davranışı gösterdikleri ve cinsel birleşmenin gerçekleşmediği belirlenmiştir. Bunun nedeni ülkemizde genellikle cinselliğin bir tabu olması, konuşulmaması ve utanılması gereken bir şey olduğuna yönelik düşüncelerdir. Kadınlar bekaret kavramına verilen önem nedeniyle çocukluklarından itibaren cinsel birleşmeyle ilgili gerçek dışı pek çok bilgi öğrenir ve çoğu zaman korkutulur. Bu nedenle kadınlarda cinsel birleşmeyle ilgili bir önyargı oluşur. Bu düşünceler genellikle: ilk cinsel birleşmede çok fazla kanama ve ağrı olur, kadın dediğin cinsellikle ilgili konuşmaz, talepte bulunmaz, cinsel ilişki sırasında konuşulmaz, cinsel ilişki erkeği tatmin eder kadın sadece onu tatmin etmekle görevlidir vb. gibi gerçek dışı düşüncelerdir. Bunun dışında kadın geçmiş ve kötü sonuçlanmış bir deneyim, cinsel istismar yaşamışsa travmatik duruma bağlı olarak vajinismus geliştirebilir.

Cinsellikte yaşanan bu sorun kadınların yaşamlarını da etkiler. Öncelikle erkeği tatmin etme görevini yerine getirememek bunu bir görev gibi yansıtan düşünce nedeniyle suçluluk ve yetersizlik duygusu oluşturur. Depresyon geliştirme riski artar ve toplumsal yaşamı da cinsel yaşamında ulaşamadığı doyum nedeniyle olumsuz etkilenir. Yaşadığı bu sorun nedeniyle kadın cinsellikten tamamen uzaklaşabilir. Çiftler arasında özel bir bağ oluşturan cinsellik yeterli doyum sağlanmadan yaşandığı takdirde ikili ilişkideki bağlarında zayıflamasına neden olabilir. Ayrıca sorun aile büyüklerine yansırsa bu durum kadın üzerinde ekstra bir baskı oluşturur ve sorunun çözümüne yardımcı olmaktan çok çözümü zorlaştırır.

Bu sorun kadınları etkilediği kadar erkekleri de etkilemektedir. Erkekler öncelikle bunu bir çift sorunu olarak görmekte sorun yaşarlar, kadının sorunu tek başına çözmesini beklerler. Kadının kasılmalarının bilinçli olduğunu düşünebilirler, kendilerini yetersiz görebilirler ve istenmediklerini düşünebilirler. Bu durum ilişkiyi yaralayacağı gibi bir de sertleşememe ya da erken boşalma gibi cinsel işlev bozukluklarına neden olabilir. Bu sorunun çift olarak yaşandığı ve birlikte yardım alınması gerektiğinin anlaşılması en önemli adımlardan biridir.

 

Nereden Yardım Alınır?

Sorun ortaya çıktığında kimden yardım alınacağı büyük bir sorun olabilir. Cinsellikle ilgili kalıplaşmış yargılar nedeniyle cinsellikle ilgili konuşmak da fazlasıyla ayıp karşılanır ve utanılabilir. Öncelikle yaşanan bu sorunun ancak iletişimle çözüleceği kabul edilmelidir. İlk olarak jinekolojik (kadın hastalıkları ve doğum bölümünde) bir muayeneden geçerek fizyolojik bir sorun olma ihtimali değerlendirilmelidir; fakat bu problem yüksek olasılıkla psikolojik kökenli bir sorundur. Tıbbi muayeneden sonra fizyolojik bir sorun yoksa psikolojik nedenleri çözmek için ilgili ruh sağlığı uzmanlarının yani psikiyatrist, psikolog veya psikolojik danışmanın desteğine başvurulmalıdır. Yardım alınacak uzmanın psikoterapi, çift terapisi eğitimlerinin yanı sıra özellikle cinsel terapi eğitimini almış olmasına, birçok vaka görmesine ve süpervizyon almasına dikkat edilmelidir.

 

Cinsel Terapiyle Vajinismus Nasıl Çözülür?

Cinsel terapi ortalama 8-10 seans sürer ve çiftin birlikte katılması gerekir. Terapi sürecinde ilk olarak cinsel yaşam öyküsü alınır. Çiftin kaygıları belirlenir ve nedenleri araştırılır. Cinsellikle ilgili fizyolojik bilgi verilir ve doğru bilinen yanlışlar düzeltilir. Daha sonra kademeli olarak egzersizlerle kasılmalar ve korku giderilmeye çalışılır. Bu süreçte görülen problmler ve kaygılar cinsel terapist ile konuşularak aşılır.

Bazı kişiler vajinismus için kısa sürede çözüm vaat etmektedir, fakat vajinismus kişilik yapısıyla, genel psikolojik yapıyla ve ilişki sorunlarıyla ilgili olan psikolojik kökenli bir sorundur. Bu nedenle sorunun kökenini çözebilmek için daha psikolojik destek içeren kurumlara başvurulması tavsiye edilmektedir.

Merkezimize uzakta olsanız bile online terapiyle başvurabilirsiniz. Bunun dışında partnerinizle başvurmanız beklenmektedir. Cinsel terapi süreci ödevlerle, nefes egzersizleriyle ve genital kasların kuvvetlenmesini sağlayan egzersizlerle ilerleyen hem bilişsel hem de davranışçı bir süreçtir. Partnerle birlikte katılmak hem süreci hızlandıran hem de nüks etme riskini azaltan bir unsurdur.     

Vajinismus hem birçok ailesel problemi tetikleyen ve boşanmalara, ayrılmalara sebebiyet veren bir durumdur aynı zamanda birçok sorununda sonucudur yani vajinismus problemi bir sorun sarmalı oluşturmaktadır ancak unutulmamalı ki bu durum cinsel terapi ile etkili bir şekilde çözülebilen bir sorundur. Sağlıklı ve doyum sağlanan bir cinsel yaşam kişinin hayatını bütünüyle etkileyecektir; bu nedenle gerekli eğitimi olan bir uzmandan yardım almak kişinin sorununu çözecek ve yaşam doyumunu artıracaktır.

 

 

Özel Berk KARAOĞLU Aile Danışma Merkezi


Geri
Eskişehir Web Tasarım