VAJİNİSMUS'UN PSİKOLOJİK NEDENLERİ VE TEDAVİSİ?

VAJİNİSMUS'UN PSİKOLOJİK NEDENLERİ VE TEDAVİSİ?

Vajinismus hastalığı; ‘‘ilişki sırasında ön sevişmede hiç bir sorun yaşamayan, hatta zevk dahi alan kadınlarda cinsel birleşme anı geldiğinde yaşadıkları istemsiz kasılmalar sonucunda penisin vajina içine girememesi veya son derece ağrılı, zor şekilde girmesi ile karakterize bir cinsel sorundur’’. Vajina kaslarının kasılması yüzünden cinsel birleşme ya olmamakta ya da çok acılı bir şekilde de olmaktadır.  Ağrı bozukluğu ile başvuran kadınların yarısında vajinismus sorunuyla karşılaşılmaktadır.

Vajinismus belirtilerine bakıldığında; cinsel ilişki sırasında kadının bacaklarını kapatması ya da eşini iterek ilişkiyi istememesi, vajinal ultrasona girememe, penisin içeride kasılmalar yüzünden zor hareket etmesi, ilişkinin acılı, ağrılı bir şekilde olması gibi nedenler olarak gösterilebilir.

Vajinismus %10 organik ve %90 psikolojik nedenlerden kaynaklanmaktadır. Yapısal nedenleri arasında, kızlık zarının yüksek kenarlı ve kalın olması, vajina içindeki ara bölmeler, bartolin absesi gibi nedenler olabilmektedir. Psikolojik nedenleri arasında, çocukluktan bilinç altına yerleşen kızlık zarının korunması düşüncesi, korumacı aile düzeni, cinsel travmalar, katı ahlak kuralları, hamile kalma düşüncesi, ilk gece ile ilgili yanlış ve abartılı söylemler, cinselliğin suçluluk ve ayıp olarak düşünülmesi, vajinanın dar gözükmesinden dolayı penisin giremeyeceği düşüncesi gibi nedenler etkili olmaktadır.

Sağlıklı bir ilişkide cinsel fonksiyonun rolü çok büyüktür. Eğer çiftler arasında cinsel sorunlar varsa, hem bireysel hem de ilişkinin yıpranması çok olasıdır. Vajinismus tedavi edilebilen bir cinsel bozukluktur. Psikolojik nedenlerden kaynaklı vajinismusta cinsel terapisten yardım almak son derece önemlidir. Standart bir tedavi yöntemi yoktur, cinsel terapist tarafından belirlenen egzersizlerle,  davranışçı ve bilişsel terapiler yapılmaktadır. Bilişsel tedaviler arasında, kişilere cinsel ilişki ve genital organlar hakkında bilgi verilir. 

 

UZMAN KLİNİK PSİKOLOG BERK KARAOĞLU

ÖZEL BERK KARAOĞLU AİLE DANIŞMA MERKEZİ


Geri
Eskişehir Web Tasarım