Vajinismus Röportajı

Vajinismus Röportajı

1.Vajinismus nedir?

Vajinismus; kadınlarda görülen, vajinal ve kadın doğumsal, tıbbi herhangi bir problem olmaksızın, korku veya bilinçaltından gelen olumsuz duygular nedeniyle istemsiz olarak vajinal kasların kasılması veya partnerini yaklaştırmaması sonucunda penis - vajina ilişkisine yönelik bir cinsel birliktelik gerçekleştirememe durumudur.

 

2.Vajinuismusun nedenleri  ve etkileri nelerdir?

Vajinismusun en büyük nedeni toplumsal ve aile içindeki cinselliğe bakış açısı, yanlış cinsel inançlar veya geçmişte yaşanan travmatik durumlar (cinsel istismar, anne - baba ilişkisi vs.)  sonucunda bilinçaltında oluşan psikolojik sorunlardır.

Vajinismus o kadar önemli bir problemdir ki, öncelikle her insanın isteyeceği iki temel dürtü olan üreme ve cinsellik dürtü, duygu ve hazlarından maalesef mahrum kalınmaktadır. Bu da aile ve çiftler arasında tahammülsüzlüğe, konsantrasyon güçlüğüne ve genel olarak çökkünlüğe neden olabilmektedir.

Çoğu vajinismus problemine sahip çift ise bu konunun tedavisinin olmadığını düşünmesiyle veya  tedaviyi ertelemesiyle maalesef evliliklerini sonlandırabilmektedir ancak bu sorunun çözümü olduğu bilinmeli ve bir cinsel terapistten destek alınmalıdır.

 

3.Vajinismus olanlar hamile kalabilir mi?

 

Vajinismus sorunu olan kadınlar da  sürtünme yoluyla veya dışarıdan boşalma yoluyla hamile kalabildikleri görülsede bu olasılık oldukça düşüktür.

Çocuk olduktan sonra vajinismus sorununun çözüleceğine yönelik bir inanç içerisinde olan kişiler var ama maalesef bu doğru değil.  Vajinismus problemi zaten vajinal yani kadın doğumsal açıdan herhangi bir tıbbi problem teşkil etmediği için psikolojik olarak o bölgeye yani vajinanın içine doğru herhangi bir nesnenin girmeyeceği düşüncesi muhtemelen kaybolmayacaktır. Hatta vajinismus sorunu çözülmeden hamile kalmak doğal doğum yapmaya hatta vajinal muayene yaptırmaya karşıda bir direnç oluşturabilecektir. Bu durumda en iyi çözüm ilk önce vajinismus problemini hallettikten sonra hem cinsel hazzı yaşamak hemde normal yollardan hamile kalarak mutlu rahat bir hamilelik geçirmektir.

 

4.Vajinismusun tedavisi nedir? Hem psikoterapi hem ilaç mı ? Tedavi de hangi yöntemler başarılı ?

Vajinismus’un tedavisi özellikle psikologlar, psikolojik danışmanlar vs. gibi ruh sağlığı uzmanları  tarafından cinsel terapi uygulanarak yapılması gerekmektedir.  Çünkü vajinismus sorunu mekanik veya fiziksel değil her türlü bilinçli ve bilinçaltı öğeleri içinde barındıran bütüncül bir sorundur. Örneğin eşler arasında ki tatsızlıkları, anlaşmazlıkları çözmeden vajinismusun tedavisine geçemezsiniz.

Vajinismus tedavisi yaklaşık olarak 10-12 seans sürmektedir ve bu da ortalama 1-2 aylık bir tedavi sürecini içerir. Bu tedavide asıl olan ve istenen eşlerin seanslara birlikte gelmeleridir. Danışanlar cinsel terapilerde aktif olarak katılım sağlarlar ve verilen egzersizleri kendi evlerinde yaptıkları takdirde başarı şansı oldukça yüksektir.

İşlevselliğini engelleyecek derecede psikiyatrik bir rahatsızlık varsa tabi ki ilaç kullanılabilir ancak psikiyatrik ilaç tek başına vajinismusu çözmeyecektir. Vajinismus tedavisi için asıl önemli olan cinsel terapi seanslarıdır.

Uygulanan cinsel terapi seansları genellikle bilişsel – davranışçı terapi ile birlikte uygulanmaktadır yani çiftin cinselliğe yönelik algısı, tutumu, cinsellik ile ilgili bilgiler, ailelerinin tutumu, cinsellikle ilgili yanlış inançlar vs. ele alınmakta ve cinsel egzersizler verilmektedir ancak bazı zamanlarda geçmişte yaşanan cinsel taciz, afetler, büyük olaylar gibi travmatik durumlar olduğunda gerekli bilinçaltı tedavilere ihtiyaç duyulabilmektedir.

 

5.Vajinismusu kesin olarak yenmek mümkün mü ?

Vajinismus  kesinlikle çözümü olan bir problemdir ancak bunun için sadece cinsel terapistin değil çiftlerin her birinin anlayışlı ve çaba içerisinde olmaları gerekmektedir.

Birde vajinismus tedavisi alırken doğu kişilere gitmek çok önemlidir gideceğiniz kişinin bir ruh sağlığı uzmanı olması ve cinsel terapi eğitimi alıp almadığına dikkat etmek gerekmektedir.

Ancak tedavide başarı sadece terapiste ait olmamakla birlikte çiftinde aktif olarak sorumluluklarını yerine getirmesi gerekmektedir. Cinsel terapistin tecrübesi, cinsel terapinin etkinliği ve danışanların terapiye yönelik isteği olduğu müddetçe tedavide başarı şansı oran vermek gerekirse yaklaşık %99’dur diyebiliriz.

 

6.Türkiye’de  ve Dünya’da kadınların vajinismusa yakalanma olasılığı nedir? Bu durumlar ilgili istatistikler var mı ?

Her araştırmada değişik sonuçlar belirtilse de genel olarak dünya çapında 10 kadından birinin vajinismus sorunu yaşadığı, ülkemizde ise 4 kadından birinin vajinismus sorunu yaşadığı belirtilmektedir. Yani oran oldukça fazladır. Bu da genel  anlamda toplumsal olarak cinselliğe bakış açımız ve ilk gece ilişkinin olmasına yönelik toplumsal beklentiden kaynaklanmaktadır.

 

7.Eşi Vajinismus olan erkek eşine nasıl davranmalı ?

Cinsel terapide  altın kural çiftlerin seanslara birlikte katılmasıdır. Vajinismus sorunu sadece kadına ait değil aynı zamanda birlikte olduğu partneri veya eşine de aittir.

Erkek öncelikle vajinismus seanslarını  boşlamadan, aktif olarak katılarak, evde üşenmeden egzersizlerde eşine yardımcı olarak en büyük görevini yapacaktır. Bunun yanı sıra kontrol kadında olacak ve herhangi bir zorlamaya, baskıya yol açmadan sabırlı bir şekilde yavaş yavaş cinsel terapi sürecinde terapistin verdiği direktifleri yerine getireceklerdir.

Erkeğin kadına yönelik empati kurup onun acısını, çaresizliğini anlaması, bu durumu kişiselleştirmeden kadınına sahip çıkması en önemli unsurdur.

 

 

8. Vajinismus sorunu olanlara söylemek istediğiniz bir öneri var mı?

 

Vajinismus sorunu olanlara söylemek istediğim en önemli şey tedaviden kaçmamaları, bir şekilde cinsel terapiye başlamaları ve bu sorunu çözmeye yönelik inançlarının olmasıdır.

Evet çok mahrem ve özel bir konu olmasına rağmen çiftler tarafından bu konuların paylaşılması çekinilebilmektedir ancak söz konusu sağlık ve en önemli mutluluk kaynaklarımız olan doğurganlık ve cinsellikse bir adım atmak gerekmektedir.

Tedaviye gelen bir çok danışanımız “iyi ki tedaviye gelmişiz yoksa bu böyle sürüp gidecekti”, “ilk başta çekincelerimiz vardı ama bir müddet sonra terapilerde de çok rahattık” gibi söylemlerde bulunmuşlardır.

 

Bu röportaj şansını bana verdiğiniz için teşekkür ederim..

Saygılarımla..

 

 

UZMAN KLİNİK PSİKOLOG BERK KARAOĞLU

ÖZEL BERK KARAOĞLU AİLE DANIŞMA MERKEZİ


Geri
Eskişehir Web Tasarım