Vajinismus Nedir? Vajinismus Nedenleri Nelerdir? Vajinismus Tedavisi Nasıldır?

Vajinismus Nedir? Vajinismus Nedenleri Nelerdir? Vajinismus Tedavisi Nasıldır?

Vajinismus Nedir? 

 

Vajinismus, kadında biyolojik olarak hiçbir sebep olmaksızın tamamen psikolojik, bilişsel(algısal) ve bilinçaltı süreçlere bağlı olarak; ilişki anında vajinanın girişindeki pelvis taban kaslarının istem dışı kasılarak cinsel birleşmenin imkansız hale gelmesine denir.  Vajinismusun en önemli özelliklerinden biri cinsel birliktelik sırasında vajinanın dış üçte birini çevreleyen perineal kaslarda yineleyici ya da sürekli biçimde istemsiz kasılmalar olmasıdır. 

 

Vajinismus aynı zamanda partnerin de bir sorunudur! 

 

Aslında vajinismus sorunu yaşayan kadınların eşleri de bir nevi vajinismustur. Çünkü onlar da birleşme ve cinsel ilişki sorunu yaşarlar. Buradaki en büyük paylardan biri de vajinismus sorunu yaşayan kadının partneriyle alakalıdır. Çünkü erkek de bazen; çok serbest bırakan hiçbir girişimde bulunmayan, kadını cezp etmeyen şehvet vermeyen erkek tipi olabilmekte veya aşırı katı kuralcı, aşırı otoriter, cinsellikte tüm yetkiyi kendisi alan ve kadına rahatlık tanımayan erkek modeli olabilir. Bu sebeple vajinismus sorunu yaşayan danışanlara, cinsel terapiye muhakkak eşleriyle gelmesi önerilmektedir.  Eşleri gelmiyor ise bu sorunu yaşayan kadınlar öncelikle kendisi gelebilir  ama cinsel terapi süreci için eş mutlaka gereklidir. 

Ancak geçmiş travmatik durumlardan oluşmuş vajinismus söz konusuysa bu noktada EMDR yaklaşımı da öngörülebilir.   

 

Erkekler bu durumda neler yapabilir diye baktığımızda: 

 

Biraz daha ılımlı olmaları, sorunu anlamaları, kadının bunu isteyerek yapmadığı ve bilinçaltında oluşan irkilmelerden dolayı bunun ortaya çıktığını bilmeliler. “Acıyacak!” düşüncesi ile bilinçaltı bir irkilmeden bahsediyoruz. Bu durum kadın tarafından somut bir şekilde erkeğe anlatılmalıdır. 

Sorunu çok fazla büyütmeden, bu sorun başka sorunlara yol açmadan, (örneğin; erkekte cinsel isteksizlik, kadında cinsel isteksizlik, erken boşalma) sorun çok da fazla büyümeden tedaviye gelinmesi önerilmektedir. Araştırmalara göre bu sorun artık toplumumuzda her 5 kadından 1’inde görülmektedir. 

  

Vajinismusun Nedenleri Nelerdir? 

 

  • Vajinismusun nedenleri daha çok çocuklukta yaşanan, bilinçaltını etkileyen aile içi durumlar ve toplumsal olarak cinsellikle ilgili yanlış öğretiler /vurgulamalardır. 
  • Anne-babanın, kız çocuklarına küçüklükten başlayan cinsellikle ilgili yanlış öğretileri ve gereksiz, aşırı koruyucu tutumları vajinismusun en önemli sebeplerden biridir.  
  • Ebeveynler tarafından o yaşlardaki küçük/genç kızlara; seksin kötü ya da pis bir şey olduğu, kadınlar için aşağılayıcı olduğu ve kadınların bundan kaçması gerektiği gibi yanlış cinsel öğretiler ile cinsel birliktelik yaşayacak kadının bilinçaltına yerleşmiş bu fikirleri birliktelik esnasında hatırlayarak kasılmasına ve birlikteliği engellemesine sebebiyet verebilmektedirler. 
  • Anne-babalar belki de farkında olmayarak bu yanlış tutumlarıyla genç kızlarını kadınlığa, anneliğe,cinselliğe hazırlamamış oluyorlar. 

 

  • Diğer en önemli sebep ise toplumun daha küçüklükten başlayan dayatmalarıdır. Küçük kız çocuklarına erkeklerle konuşmamalarını, bisiklete binmemeleri ve eğer binerlerse kızlık zarlarına gelecek zararı, bacaklarını örtmelerini, düzgün oturmalarını vb. yanlış telkinlerde bulunarak vajinismus vb. rahatsızlıkları ilerde yaşamalarına sebep olabiliyolar.

 

  • Bizim toplumumuza göre kızlık zarı korunması gereken, kadın için çok değerli bir yapı ve “namus” ile içe içe geçirilmiş bir kavramdır. Verilen bu değere  bağlı olarak genç kızda cinsellikle ilgili yanlış inançlar oluşturma, ilk deneyim ile ilgili korkular oluşmasına sebebiyet verebilmektedir. 

 

  • İlk deneyim ile ilgili toplumda en sık duyduğumuz “kadının canınını çok acıyacağı” “kanamanın çok olacağı ve belki de durmayacağı” gibi doğru bilinen yanlışlar (cinsel mitler) kişide korku ve gerginlik oluşmasına sebep olabilmektedir. 
  • Toplum tarafından dayatılan bu fikirler; kişide ayıp, günah tabuları oluşturabilmekte ve kadının bu birlikteği haz almaktan çok görev olarak görmesi, yanlış bir şey yaptığı ve erkek tarafından kullanıldığı düşüncelerine sebep olabilmektedir. 

 

  • Tüm bunlar dışında kişinin geçmiş kötü deneyim ve anıları vajinismusun sebepleri arasında gösterilebilir. Cinsel taciz, tecavüz, şiddet ve küçük yaşta anne-baba birlikteliğine şahit olma bunlardan bazılarıdır. 

 

  • Anne-baba birlikteliği sırasında duyduğu sesleri yapılanın kötü/korku veren bir olaymış gibi anlandırma, bilinçaltına yerleşmesine sebep olma ve kişide cinsellikle ilgili travmalar oluşturabilmekte tüm bunlar vajinismus sebebi olabilmektedir. 

 

Vajinismus Tedavisi Nasıl Olur? 

 

Vajinismus tedavisinde öngörülen başlıca terapi biçimi, cinsel terapidir. Terapistin kuralları vardır ve bu kurallardan en önemlisi çiftlerin cinsel terapiye birlikte gelmeleridir. Çünkü burada hem algısal problemler, hem geçmişten gelen cinsel mitler ele alınarak hem de bireylerin tek tek yaşam problemleri ve cinselliğe bakış açıları ele alınarak tanımlama yapılmakta, sonrasında ise çiftlere tedavide davranışçı ödevler verilerek ilerlenilmektedir. Yani Bilişsel Davranışçı Terapi metoduyla vajinismus tedavisine yönelik bir çözüm amaçlanmaktadır. Ancak çok travmatik durumlarda geçmişe/bilinçaltına yönelik EMDR terapileri de yapılabilmektedir.  

Ayrıca çiftler arasında şiddetli geçimsizlikler varsa bu noktada cinsel terapiye girilmeden önce aile terapilerine ağırlık verilebilir. Vajinismus en çok çözülebilen cinsel problemler arasında yer almaktadır. Lütfen umutsuzluğa kapılmadan destek almaktan çekinmeyin. Bu konuda bir psikolojik yardım talebinde bulunun ancak bu psikolojik yardım talebinde bulunacağınız kişilerin, klinik olarak bu alanda tecrübeli cinsel terapi eğitimi almış ruh sağlığı uzmanları olmasına dikkat edin ! 

 

 

İZMİR TERAPİ VE PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK MERKEZİ


Geri
Eskişehir Web Tasarım