SIKÇA SORULAN SORULAR

Soru: Cinsel Terapist kimdir?

Cevap: En az lisans (4 yıllık üniversite eğitimi) düzeyinde ruh sağlığı alanında eğitim görmüş olan, kurumsal bir enstitüden cinsel terapi eğitimini alan ve bir çok vaka tecrübesi ile birlikte süpervizyon almış olan kişilerdir.

 

Soru: Cinsel Terapi Nasıl Olmaktadır?

Cevap: Cinsel terapinin tedavi süreci; karşılıklı aile görüşmeleri şeklinde gizliliğe çok fazla önem verilerek ve yoğun olarak cinselliğin çekinilmeden konuşulduğu, danışanların yani çiftin verilen ödev, egzersiz ve çalışmaları aktif olarak uygulaması gereken bir süreçtir. 

 

Soru: Cinsel Terapi seanslarında gizliliğe dikkat ediliyor mu?

Cevap: Psikolog, Aile Danışmanı ve bir Cinsel Terapist olarak durumun ne kadar mahrem bir durum olduğunun farkındayız ancak geleceğiniz zaman içiniz tümüyle rahat olsun çünkü öncelikle görüşme odasının düzeni, ses geçirmemesi (yalıtım), danışanın etiketlenmemesi(kayıt) gibi durumlar çok fazla dikkat ettiğimiz hassas olduğumuz konulardır.
Maalesef özellikle SGK ile çalışan dal merkezleri  veya hastanelerde tedavi olmasanız da örneğin bir kadın doğum bölümüne gittiğinizde sigortanın karşılaması için “Vajinismus, Cinsel Tedavi” gibi tanılar  girilebilmektedir bunun da hasta mahremiyetini ihmal ettiğini düşünmekteyim.  Ancak “İzmir Terapi ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi” tamamen özel bir kuruluş olduğu için bu konuda kafanızda bir sorun oluşmayacaktır.

 

Soru: Çok özel bilgilerimi anlatmak zorunda mıyım?

Cevap: Cinsel terapi süresince eğer altyapısı sağlam olan bir tedavi ile sorunumuzu çözmek istiyorsak evet cinsel terapistin sorduğu özellikle cinsellik ile ilgili her türlü ayrıntıyı cinsel terapi seansları içinde konuşmak gerekmektedir.

 

Soru: Vajinismus tedavisi süresi Ne Kadardır?

Cevap: Vajinismus sorununun genel olarak 10-12 seans süren bir tedavi süreci vardır. Bu süreçte zaman olarak egzersizlerin yapılamadığı regl (adet) dönemi hariç yaklaşık 1-1.5 ay gibi bir süreye tekabül etmektedir.

 

Soru: Şehir dışından vajinismus tedavisi için geleceğim nasıl olur?

Cevap: Şehir dışından gelenler için normal de olması muhtemel  10-12 seansı yoğunlaştırılmış olarak kurumumuzun anlaşmalı olduğu veya sizin kendinizin de bulabileceği otel, apart veya kiralık ev gibi rahat edebileceğiniz bir ortamda davranışçı egzersizleri uygulayıp tekrar yakında olacak olan merkezimize gelip  seansa gelebileceğiniz bir terapi süreci danışanlarımıza sunulmaktadır. Yaklaşık 2-3 günlük bir yoğunlaştırılmış program içermektedir.

 

Soru: Cinsel terapi ücretleri nasıl olmaktadır?

Cevap: Öncelikle detaylı bir tanı değerlendirmesi için aile görüşmesine gelmeniz gerekmektedir o görüşmede cinsel sorunumuz belirlendikten sonra problemin durumuna göre size belli bir fiyat tarifesi üzerinden paket program sunulacaktır. Eğer paket programına dahil olursak ilk yaptığımız aile görüşmesi o pakete dahil olacak ve paket fiyattan indirim yapılarak düşülecektir.

Tedavi bittikten sonra yapılacak kontrol görüşmeleri de bu paket fiyata dahil olmaktadır.

 

Soru: Cinsel Terapi için eşimi / partnerimi ikna edemiyorum ne yapmalıyım?

Cevap: Cinsel terapilerde konuşulacak konular ve sonrasında beraber uygulamanız gereken çalışmalar olduğu için mutlaka eşinizle veya partnerinizle gelmeniz gerekmektedir. Cinsellik o kadar önemli bir olgudur ki partnerinize sadece cinsel açıdan değil ilişkinin daha tahammül edilebilir daha samimi, iletişime dayalı bir ilişki kurulabileceğini söyleyebilirsiniz. Eğer kafada soru işaretleri varsa çekinmeden bana ulaşabilirsiniz. Psk. M. Berk KARAOĞLU – 0 533 687 34 20 – 0232 422 26 28

 

Soru: Vajinismus’un çözümü varmı?

Cevap: Vajinismus her ne kadar insanı, çiftleri umutsuzluğa sevkeden bir durum olsa da vajinismusun %100’ e yakın bir başarı şansı vardır. Daha önce her nasıl tedavi gördüyseniz görün umutsuzluğa kapılmadan tekrar alanında yetkin bir cinsel terapiste başvurmanızı öneririz.

Ancak vajinismusun kesin çözümü sadece terapi ve terapistin elinde değil danışanlarında seanslarda paylaşımcı ve egzersizlerine sadık kişiler olması, aktif rol alması çok önemlidir.

 

Soru: Cinsel Terapilerde bilinçaltı, hipnoz, psikanalitik bakış açısı, telkin programları vs. kullanılıyor mu?

Cevap: Cinsel terapilerin yapılandırılmış bir tedavi protokolü dahilinde destekleyici bilinçaltı teknikler kullanılmaktadır.

 

Soru: Uzun süredir ilişkiye giremiyoruz artık bu duruma alıştık gelmemize gerek var mı?

Cevap: Maalesef “Öğrenilmiş bir çaresizlik” içinde bu duruma alışmışsınız ancak bu sizin kaderiniz değil 10 yıldır evliliklerinde ilişkiye giremeyen danışanlarımla 1-1.5 aylık bir tedavi süreci sonrası söyledikleri en önemli cümle “ sadece geri de kalan 10 yıllık geçen süreye üzülüyorum  ama artık yeni bir perde açtım iyi ki gelmişiz”.  Aile yaşantınız için çok önemli bir olgu olan cinselliği doyasıya yaşayın, bu zevkten kendinizi mahrum bırakmayın.

 

Soru: Aldatıldıktan sonra cinsel problemler yaşamaya başladım bu neden oluyor?

Cevap:  Aldatılma çok yoğun, karmaşık ve zor bir travmatik durumdur. Belli bir olaydan sonra yaşanan cinsel bozukluklara “sekonder  (ikincil) nedenlere bağlı cinsel bozukluk “diyoruz. Bir ruh sağlığı uzmanı tarafından (psikolog, psikiyatrist) bireysel veya aile görüşmelerine başlamanız gerekmektedir.

 

Soru: Cinsel terapi seansları bittikten sonra ne yapıyoruz?

Cevap: Cinsel sorunumuz çözüldükten sonra ileri cinsel, seksoloji konuları veya aile içi diğer kalan konuların konuşulması önem taşımaktadır. Danışanların isteğine göre terapiler devam edebilir.

Bunu bisiklete yeni binmeye başlayan biri gibi düşünün bisikleti sürmeye başlasakta arada destek ihtiyacı hissedeceksinizdir. Bu açıdan bakıldığında tedavi başarılı sonuçlansa dahi bir müddet aralıklarla terapilere devam edilmesi anlamlıdır.

 

 

UZMAN KLİNİK PSİKOLOG BERK KARAOĞLU

ÖZEL BERK KARAOĞLU AİLE DANIŞMA MERKEZİ

 

 

 

Eskişehir Web Tasarım