VAJİNİSMUS HAKKINDA

 

►Vajinismus kadının genital organında hiçbir tıbbi problem olmamasına rağmen tamamen psikolojik ve bilinçaltı süreçleri ile alakalı olarak penis vajina ilişkisine yönelik cinsel birliktelik gerçekleştirememesi durumudur.

 

►Vajinismus ülkemizde hemen hemen her 4 kadından 1’in de yani kadınların yaklaşık %25’in de görülmektedir.

 

 

►Ülkemizde vajinismus yaşayanların sayısının bu kadar fazla olma durumu tabi ki ülkemizin sosyolojik, kültürel geçişkenliği, baskılar, aile tutumları, cinsel yaşama bakış açısı gibi başlıca konulardan dolayı yaşanmaktadır. Bu durumlar özellikle kadınların durumunu bireysel açıdan o kadar etkilemektedir ki hayalini kurduğumuz ve yemek, içmek kadar doğal bir şey olan cinselliğimizi yaşayabilmemize  engel olmaktadır.

 

►Vajinismus danışanlarımıza her ne kadar çözülemeyecek bir problem gibi gelse de, vajinismus alanında yetkin bir cinsel terapist, doğru bir cinsel terapi ve aktif, bu işi önemseyen çift danışanlarımız oldukça vajinismus %100 çözülebilen bir hastalıktır.

 

 

Vajinismus tedavisi ruh sağlığını iyi bilen, cinsel terapi eğitimi olan ve nedenlerin psikolojik dinamiklerini ele alan uzman kişilerce yapılmalıdır.

  ***Kliniğimiz Cinsel Terapi Eğitim Bilimleri Enstitüsü'nün İzmir şubesi olması dolayısıyla danışana en uygun terapi yöntemi titizlikle ve gizlilikle çalışılmaktadır.

 

Vajinismus kader değildir %99 çözülebilen bir kaygı korku durumudur. Tedavi için vazgeçilmemeli, alanında yetkin bir cinsel terapist tarafından cinsel terapi süreci görmelidir.   

 

 

 

UZMAN KLİNİK PSİKOLOG BERK KARAOĞLU

ÖZEL BERK KARAOĞLU AİLE DANIŞMA MERKEZİ

 

Eskişehir Web Tasarım